
Turbiditet – Suspendert stoff – Farge
Turbiditet
Når en definert mengde lys sendes gjennom en væske med en andel uoppløste partikler, blir lyset reflektert i ulike retninger av partiklene. Turbiditetsmåling måler mengden av reflektert lys fra partiklene som ikke er oppløst. I dette tilfelle har partiklene en annen type overflate en mediet, dvs. en annen brytningsindeks. Det skilles mellom tre typer basert på størrelse: små (mindre enn 0,5 micron), mellomstore (ca. 1 micron) og store (større enn 1 micron). Små partikler reflekterer like mye lys som de sender videre, mellomstore slipper igjennom mer lys enn de reflekterer tilbake, mens store partikler også slipper igjennom mer lys men samtidig sprer noe lys uregelmessig i alle retninger.
En turbiditetsmåler eller turbidimeter består av en lyskilde (ofte LED) som sender lys gjennom et målekammer til en mottaker (detektor). Detektoren er normalt plassert enten i 180° eller 90° vinkel i forhold til lyskilden. Måle enheten er oftest angitt i FTU (Formazin Turbidity Unit. Formazin er en internasjonalt godkjent kalibreringsløsning), eller i NTU (Nephelometric Turbidity Unit). På sistnevnte (NTU) er alltid mottakeren/detektoren plassert 90° i forhold til lyskilden. For å holde optikken ren i sensoren, som er helt avgjørende for et riktig måleresultat, kan våre turbiditetsmålere utstyres med automatisk rengjøring.
Partikler kan være f.eks. oljedråper i vann, gassbobler i væske (skum), dråper i luft (tåke), støv i luft (røyk) eller faste partikler i væske (suspendert stoff). Turbiditetsmålere er et meget viktig verktøy for overvåkning av vannkvaliteten, så de brukes typisk i vannverk eller avløpsanlegg. Andre eksempler for bruk av denne typen instrumentering er steinbrudd (grunnvannsmåling), ølbrygging eller næringsmiddelindustrien.
Fra Anderson Negele leverer vi kompakte turbiditetsmålere som er velkjent for faseskillemåling innen meierier, bryggerier og annen næringsmiddel industri.
For mer komplekse industrielle applikasjoner benytter vi vår leverandør Kemtrak AB, som er spesialister innen optisk instrumentering.
For miljø applikasjoner benytter vi Partech, som har automatisk sensorrengjørng på sine turbiditets- og fargemålere.
Nyheter
Invitasjon til VA Messene 2025
Besøk oss på stand!
Raven-Eye radar flowmåler
J.S.Cock ute på serviceoppdrag for å løse kundens utfordringer.
Ledig stilling: Rådgivende Salgsingeniør – Instrumentering
Vi søker en entusiastisk salgsingeniør med et stort engasjement for…
OTD Bergen 2024
J.S.Cock med egen stand på Offshore Teknologidagene.